termofor i kompres po porodzie - jak korzystać

Kompres i termofor po porodzie – instrukcja obsługi

Wykorzystywanie zimnych okładów do łagodzenia różnych dolegliwości po porodzie znane jest kobietom od lat. Niedawno usłyszałam o stosowaniu mrożonych liści kapusty, do łagodzenia bólu piersi. Szerokie badania wykazały ponadto, że zimne okłady w obrębie krocza po porodzie zmniejszyły dolegliwości bólowe u WSZYSTKICH przebadanych kobiet. Jednak nie tylko zimno ma dobrotliwy wpływ na kobiece ciało po ciąży, również ciepłe okłady mogą pomóc młodym mamom przejść przez wymagające dni połogu. Właśnie dlatego naturalny termofor z pestek wiśni to doskonały prezent dla kobiety po porodzie.

W nowej roli warto mieć sprzymierzeńców 🤗

Czy „świeżo upieczona” mama ma czas i przestrzeń na to, by troszczyć się o swój komfort, gdy obok niej leży absolutnie bezbronne, w pełni od niej zależne i kochane dziecko? Zazwyczaj tego czasu nie ma lub brakuje siły — szczególnie w pierwszych tygodniach od urodzenia. Jednak mamy powinny troszczyć się również o sobie i dawać swojemu ciału oraz głowie jak najwięcej chwil wytchnienia i odpoczynku, a te po porodzie może zapewnić ciepły termofor lub chłodny kompres.

Termofor na macicę i podbrzusze

W pierwszych dniach, a nawet tygodniach po porodzie należy zrezygnować z ciepłych okładów z termofora. Gorąco będzie źle wpływało na świeżą ranę, a także na całe podbrzusze, które po intensywnym wysiłku potrzebuje ukojenia. Jednak z czasem, gdy rana się zagoi, a organizm trochę zregeneruje, możesz zacząć wykorzystywać rozgrzewające okłady w okolicy swojej macicy 🙂

Ulgę w bólu przynosi też ciepło, ale absolutnie nie powinno się z nim przesadzać w pierwszych
dniach po porodzie. Unikaj gorących kąpieli, dopóki rana się nie wygoi
i nie wydalą się upławy.
Dużo lepszą i bezpieczniejszą opcją jest stosowanie termoforów z pestek wiśni, które niwelują ryzyko poparzeń i nadmiernych krwawień. Jeśli rana na kroczu jest niezagojona, najlepiej zamienić ciepły okład na chłodny, aby zapobiegać opuchliźnie i rozwojowi stanu zapalnego.

Julia Ciszkiewicz – fizjoterapeutka kobiet
Cytat z ebooka o pielęgnacji ran poporodowych, którego możesz pobrać za darmo 👉TUTAJ👈

Po ciąży występują skurcze macicy, która regeneruje się i wraca „do siebie”. Co ciekawe, nasilają się one podczas karmienia. Jeżeli cierpisz z powodu skurczy lub kłującego bólu brzucha po porodzie, nagrzej termofor i połóż go na podbrzusze oraz w obrębie macicy, aby zmniejszyć napięcie i ból tego obszaru. Dodatkowo zimny kompres w obrębie macicy pozwoli uśmierzyć ból ran poporodowych – tych po nacięciu, pęknięciu i CC. Schłodź kompres w lodówce lub zamrażarce i przyłóż na kilka minut w obolałe miejsce.

Zimny i ciepły kompres na tyłek

Połóż się na brzuchu i umieść chłodny kompres na swoich pośladkach. Po pierwsze będzie to chwila dla ciebie – ponieważ ta pozycja pozwala odpocząć mięśniom brzucha po porodzie naturalnym (jeżeli jesteś po CC, poczekaj z tą pozycją do ściągnięcia szwów). Zimno uśmierza ból i łagodzi stan zapalny. Jeżeli po ciąży dopadły cię hemoroidy, możesz zmniejszyć ich uciążliwość, stosując zimny okład w okolicy odbytu. Z kolei ciepły termofor położony na pośladkach zmniejszy ból prostowników, czyli mięśni, które mocno doskwierają w pierwszych tygodniach po urodzeniu, gdy często schylasz się do maleństwa. Jeżeli zmagasz się z zaparciami, ciepły termofor poprawi metabolizm i pozwoli szybciej uporać się z tym utrapieniem. Tutaj dobra wiadomość jest taka, że na termoforze z pestek wiśni możesz bez obaw usiąść i cieszyć się jego ciepłem również w tej pozycji.

Kompres na kark i szyję

Nikt nie ostrzega, że czasami po karmieniu malucha kark doskwiera bardziej niż brodawki. Karmiące mamy spędzają całe godziny w brodą przy szyi, upewniając się, czy potomstwo je i najada się prawidłowo. Przyłożenie ciepłego termofora na kark zmniejszy napięcia mięśni i ból. Włókna mięśniowe stają się elastyczniejsze, a dzięki temu zwiększa się ich ruchomość. W przypadku Yokompresu dopasowuje się on do kształtu ciała, dlatego możesz używać go również na siedząco. Połóż jego dwa ramiona na barkach, a trzecie ramię ułoży się wzdłuż kręgosłupa.

PS. Młoda mama nie pogardzi też zimnym okładem na zmęczoną i obolałą głowę – szczególnie latem:)

Okłady na piersi

Zimne i ciepłe okłady pomagają w trudnościach związanych z karmieniem i bólem piersi. Rozgrzanie i schłodzenie piersi to sprawdzona metoda na unormowanie laktacji i zmniejszenie dolegliwości z nią związanych. Ciepły termofor pobudzi produkcje pokarmu, a także poprawi drożność. Po karmieniu warto stosować zimne kompresy, które zmniejszą ból i tkliwość piersi. Przed posiłkiem swojego malucha wrzuć termofor z pestek wiśni do zamrażarki, aby móc z niego skorzystać zaraz po karmieniu. Oczywiście, jeżeli masz większe trudności z laktacją, warto udać się do specjalistki, która doradzi ci, jak się z nimi uporać.

Ulga na spuchnięte stopy i kostki

Jednak nie tylko piersi lub rany poporodowe potrzebują zimnego okładu. Po porodzie przeciążone tkanki mogą być obrzmiałe, a wtedy puchną nie tylko stopy i nogi, ale także dłonie, twarz itp. Zimny okład praktycznie natychmiastowo przynosi ulgę oraz zmniejsza opuchliznę. Stosuj chłodny kompres miejscowo, aby zminimalizować obrzęk i pomóc odprowadzać wodę z nabrzmiałej części ciała. Zimny kompres może być pomocny jeszcze w czasie ciąży – szczególnie w ostatnim trymestrze, gdy twój organizm znosi duży ciężar.

Termofor po porodzie – o czym pamiętać

Twoje ciało przeszło w ostatnim czasie wiele zmian – fizycznych, hormonalnych, na tle stresowym. Zasługuje ono na to, aby dać mu chwilę oddechu i relaksu. Korzystając z termoforu lub kompresu po porodzie pamiętaj, aby jego temperatura nie była dla ciebie zbyt intensywna. Wykorzystuj ciepło i zimno aby złagodzić dolegliwości i wrócić do równowagi. Chcesz sprawdzić, ile wiesz na temat ran poporodowych – rozwiąż QUIZ i poznaj swój wynik!

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)