» Na pytanie odpowiada Dagmara – fizjterapeutka uroginekologiczna z FemmeStrefa.pl?
Na bóle miesiączkowe składa się kilka czynników, natomiast:
Pamiętaj, że w pierwszej kolejności powinnaś udać się do lekarza ginekologa na diagnostykę aby potwierdzić bądź wykluczyć przyczyny chorobowe.
Na bóle miesiączkowe mogą wpływać nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy i brzucha, napięcia na aparacie więzadłowym, przepona, zaburzenia oddechu, zaburzenia hormonalne – na przykład zwiększone stężenie estrogenów, które prowadzą do zapalnego środowiska w Twoim ciele i zwiększona produkcja prostaglandyn. Oprócz tego choroby takie jak endometrioza/adenomioza czy zespół przekrwienia biernego miednicy, dieta prozapalna, stres i zaburzenia snu, zaburzenia cyklu dobowego – na przykład praca zmianowa czy spędzanie dużo czasu w ciagu dnia i szczególnie wieczorami przed ekranami, a także to jaką aktywność fizyczną prowadzisz – bo zarówno nadmierna aktywność jak i uboga może wpływać na Twoje hormony i bóle.
Jak widzisz, jest co diagnozować.
Zaczynamy od lekarza – zawsze. Jeżeli podejrzewasz endometrioze warto wybrać specjalistów z tej dziedziny. Kolejnym krokiem jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego – aby zobaczyć, czy jest tutaj przyczyna w aparacie mięśniowo – powięziowym, a także więzadłowym, popracować z układem nerwowym jeżeli jest przeciążony, układem oddechowym, dostosować odpowiednie ćwiczenia i terapię, a także autoterapię.
Dobrym pomysłem jest także wizyta u dietetyka, nawet jeżeli myślisz, że zdrowo się odżywiasz, warto aby na Twoje nawyki popatrzył ktoś z „zewnątrz” i dostosował na przykład dodatkowo suplementację.
To czy miesiączka będzie bolesna czy nie (bądź jakie nasilenie tego bólu będzie) może być uzależnione od tego jaki prowadziłaś tryb życia w poprzednich dniach cyklu – na bezbolesną miesiączkę pracuje się przez cały miesiąc a nie tylko w dzień miesiączki.
Jeżeli zaznałaś dużo stresu, zaburzyłaś swój rytm dnia siedząc dużo przed ekranami, szczególnie wieczorami co zaburza wydzielanie melatoniny, dodatkowo miałaś mało ruchu albo ten ruch nie był dobrze dostosowany (same ćwiczenia mocno wzmacniające i ubogie ruchy często w tych samych kierunkach, brak różnorodności), Twoja dieta miała wiele do życzenia, na talerzu lądowały zazwyczaj produkty zwiększające stan zapalny bądź dużo podjadałaś i Twoja regeneracja ciała została mocno zaburzona – to niestety jest środowisko, które „lubią” bolesne miesiączki.
Każdy miesiąc jest inny, każdy dzień jest inny – ale w każdym dniu możesz pracować na BOLESNE miesiączki bądź na BEZbolesne miesiączki.
» Dagmara z FemmeStrefa.pl «
Jestem mgr fizjoterapii, dyplomowaną terapeutką uroginekologiczną. Zajmuję się szeroko pojętą terapią manualną oraz terapią trzewną kobiet na każdym etapie ich życia. Fizjoterapia to nie tylko moja praca, ale także pasja. Aby jak najlepiej wykonywać moją pracę, cały czas uczę się nowych technik na różnego rodzaju szkoleniach.