Nacięcie, pęknięcie i CC – sprawdź ile czasu będziesz regenerować się po porodzie

Ile czasu może boleć krocze po porodzie?

To zależy, czy doszło do urazu krocza, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Jeśli nie doszło do urazu, kobieta może odczuwać dyskomfort, uczucie ciągnięcia, czy ucisku, które jednak powinny minąć
w trakcie połogu.

Rany po pęknięciu I i II stopnia, czyli te występujące najczęściej, goją się stosunkowo szybko, ponieważ zagojenie występuje po około tygodniu. Podobnie jest z nacięciem, które jest urazem na poziomie II stopnia, jednak zarówno pacjentki, jak i medycy zauważają tendencję do gorszego gojenia się tych ran
w porównaniu do pęknięć. 

Pęknięcia III i IV mogą dawać silne objawy nawet po miesiącu, jednak musimy mieć na uwadze, że są to urazy bardzo rozległe i głębokie, więc należy je stale monitorować. Ogromną ulgę przynosi usunięcie szwów, ponieważ często to właśnie one powodują nieprzyjemne ciągnięcie w kroczu. Ściąga się je po około tygodniu, zaś rozpuszczalne puszczają po około 2-3 tygodniach.

Czy zimny okład pomaga poradzić sobie w tym czasie?

Miejscowe stosowanie zimna zdecydowanie może przynieść ulgę. Miałam możliwość przetestowania Yokompresu – termoforu zainspirowanego kształtem macicy i muszę stwierdzić, że jest on genialny w swojej prostocie. Jego kształt pozwala na objęcie krocza w taki sposób, aby nic się nie zsuwało i można w tym czasie na przykład spokojnie nakarmić malucha. Dodatkowo obejmuje on też podbrzusze i obkurczającą się macicę. Nie ma nic lepszego niż delikatny chłodny ucisk w tych okolicach.

Ile goi się rana po CC?

To, jak długo goi się rana po CC (cesarskim cięciu) oraz kształtowania się blizny.

I FAZA – faza zapalenia i gojenia się rany, trwająca od 2 do 5 dni od operacji.
II FAZA – faza rozrostu i angiogenezy, trwająca ok 6-8 tygodni.
III FAZA – faza modelowania lub przebudowy blizny, trwa od pół roku do 2 lat.

Cesarskie cięcie to poważna operacja i nie należy o tym zapominać. Podczas jej przebiegu rozcinane są skóra, powięzi, mięśnie brzucha i macicy. To co widzimy na zewnątrz w postaci rany, a następnie blizny, to czubek góry lodowej. Warstwy pod skórą wymagają takiej samej troski i mobilizacji. Pierwsze dni po każdej operacji to czas, kiedy może dojść do powikłań i o ile nie mamy wpływu na czynniki jatrogenne (czyli zależne od personelu medycznego) o tyle możemy już od początku zadbać o odpowiedni drenaż, krążenie, ruchomość i septykę.

Jaka jest najważniejsza zasada dbania o gojącą się ranę po CC?

OBSERWACJA. Musimy ją codziennie oglądać i na bieżąco reagować, jeśli coś wzbudzi nasz
niepokój. Niestety zdarza się, że kobieta tak mocno nie może pogodzić się z faktem iż miała cesarkę, że nie chce na ranę/bliznę patrzeć, ani jej dotykać. I o ile dotyk nie jest zupełnie niezbędny, o tyle obserwacja jest tym, co może uratować zdrowie lub nawet życie. 

To co powinno nas zaniepokoić to między innymi: krwiaki, płyn surowiczy w otoczeniu rany, znaczne zblednięcie skóry okolicy rany, zwłaszcza jeśli zaczyna przyjmować po czasie brunatne zabarwienie(!), sączenie się ropy lub innych wydzielin, rozejście się brzegów rany. Jeśli zaobserwujemy którykolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej skonsultować to z lekarzem.

Co warto wiedzieć o cesarskim cięciu:

  • Większość cesarskich cięć wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym.
  • Podczas zabiegu jesteś przytomna, jednak nie czujesz dolnej części swojego ciała.
  • Operacja trwa zwykle od 40 do 50 minut.
  • Podczas zabiegu możesz poczuć szarpanie i ciągnięcie.
  • Wykonane cięcie ma zazwyczaj od 10 do 20 cm.
  • Cięcie cesarskie wykonywane jest zwykle w poprzek brzucha lub tuż poniżej linii bikini.

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)
error: Content is protected !!