Naturalne sposoby na kłujący ból brzucha

Brzuch czasami po prostu kłuje. Albo jajnik, albo żołądek, albo jakieś jelitko – coś tam od czasu do czasu kopnie prądem i zaboli. Oczywiście nie mam tu na myśli kłucia, które mogłoby być symptomem jakiejś choroby – wtedy należy bezwzględnie udać się do lekarza. Mówię o tym kłuciu podczas bolesnego okresu, albo owulacji albo wtedy, gdy żołądek ma jakiś leniwy dzień lub gdy najadłam się trochę za dużo soczewicy. Na właśnie te ukłucia można wypróbować domowe i naturalne sposoby na ból brzucha, które zebrałam poniżej.

Pierwsze co robię, by złagodzić kłujący ból brzucha, to staram się zlokalizować jego źródło. Biorąc pod uwagę to, w którym miejscu występuje kłucie, mogę z grubsza wnioskować, który organ domaga się interwencji.

Prosty i naturalny sposób – Kilka głębokich wdechów

Gdy czuję kłucie w brzuchu, staram się wziąć kilka głębokich i spokojnych wdechów, a także wyprostować swoją sylwetkę. Dzięki temu sprawdzam, czy powodem bólu może być chwilowy skurcz. Oddech pozwala mi rozluźnić mięśnie. Jednak gdy to nie pomaga, staram się zainterweniować w inny sposób.

Masaż brzucha – problemy z trawieniem

Gdy mam problemy z układem trawiennym, wtedy kładę się na plecach, przykładam dłoń do brzucha i masuję go kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Staram się robić to tak, by wywierać niewielki ucisk na jedną część brzucha jednocześnie i delikatnie przesuwać ten ciężar na kolejne części. Ostrzegam, podczas tego masażu może zdarzyć się wiele 💨, ale ulga przychodzi już po chwili!

Mój sposób na kłujące jajniki

Gdy czuję dość symetryczny ból po obu stronach miednicy, obstawiam, że są to moje jajniki. Wtedy pulsującym uciskiem staram się rozmasować miejsce, w którym kłuje. Albo wykorzystuję jakieś wibrujące urządzenie (w tej roli też świetnie sprawdza się mruczący kot), które przykładam na chwilę w te okolice w nadziei, że skurcz puści. Co po pewnym czasie zazwyczaj się udaje.

Masaż na kłujący ból brzucha podczas okresu

Ulgę podczas okresu przynosi mi też rozmasowywanie kolistymi ruchami wzgórka łonowego. Mam zawsze wrażenie, że jest on cały spięty, a rozbijając to napięcie, poprawiam ukrwienie w tej okolicy, dzięki czemu kłucie ustępuje. Staram się także delikatnie rozciągać pachwiny i masować je posuwistymi ruchami od dołu do góry. 

Ciepło od środka i od zewnątrz

Dobrym sposobem jest także ciepły napój, np. herbata ziołowa o działaniu rozkurczowym, lub po prostu szklanka gorącej wody. Ciepło samo w sobie poprawia metabolizm i zmniejsza odczuwany ból. Jeżeli kłucie jest chwilowe, możesz zrobić sobie kubek ciepłego napoju, ogrzać nim ręce, a potem przyłożyć je, do bolesnego miejsca. Jeżeli przewidujesz, że ból będzie się utrzymywać przez jakich czas (jak to bywa przy dolegliwościach podczas okresu), zrób sobie termofor lub weź ciepłą kąpiel.

👆 Myślę, że wymieniłam te najbardziej popularne i naturalne sposoby na kłujący ból brzucha. Próbowałam każdej z tych metod i dzięki temu dużo lepiej rozumiem, które z nich przynoszą mi ulgę w konkretnych dolegliwościach. Zachęcam do korzystania z tych sposobów, a jeżeli masz jakiś inny, sprawdzony, to daj znać przez na instagramie 🙂

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)