5 argumentów za tym, że wiśnia to owoc fajniejszy, niż myślisz

Wiśnie to niezwykle soczyste owoce, które mają swój wyjątkowy słodko-kwaśny smak. To niepowtarzalne zestawienie jest wynikiem różnic temperatur między nocą i dniem w Polsce. W dzień owoce wiśni nabierają słodyczy dzięki promieniom słońca, natomiast niższe temperatury w nocy odpowiadają za ich cierpki smak. Doskonale smakują jedzone prosto z drzewa, ale są także pysznym i wartościowym owocem na kompoty, syropy, konfitury i przekąski.

Jak owoce wiśni wpływają na nasz organizm?

Wiśnie zaczęto hodować tysiące lat temu, jeszcze przed nastaniem naszej ery i od zawsze ludzie doceniali ich dobrotliwy wpływ na naszą kondycję fizyczna i psychiczną. Obecnie służą nam również jako termofory z pestkami wiśni, takie, jak Yokompres. Poniżej opiszę kilka kluczowych zalet spożywania owoców wiśni.

🍒Wiśnie na sen

Owoce wiśni zawierają w sobie sporo melatoniny, która koordynuje działanie nadrzędnego zegara biologicznego u ssaków, a mówiąc prościej – koordynuje cykl czuwania oraz snu. Badania kliniczne potwierdziły, że spożywanie wiśni, a także przetworów z tych owoców, może wyregulować rytm snu oraz poprawić jego jakość. Co niezwykle ważne w przypadku bezsenności, jedzenie wiśni nie powoduje “zamulenia” i pozwala cieszyć się energią kolejnego dnia.

🍒Wiśnie na przeziębienie

Herbata z wiśniową konfiturą jest dobrym sposobem na przeziębienie nie tylko dlatego, że świetnie rozgrzewa. W wiśniach znajduje się dużo Flawonoidów, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dodatkowo wysoka zawartość witaminy C zmniejsza możliwość wystąpienia infekcji i pomaga w chorobach górnych dróg oddechowych. Mówiąc najprościej, jedzenie wiśni wspomaga nasz układ odpornościowy i pomaga nam uporać się z nieprzyjemnymi objawami przeziębienia.

🍒Wiśnie na urodę

Owoce, a także pestki wiśni znajdują również swoje zastosowanie w kosmetyce i mają doskonały wpływ na naszą skórę i włosy. Produkty z tym składnikiem, np. zimnotłoczony olejek z pestek wiśni (który znajdziesz z Yokompresowym boxie prezentowym), działa nawilżająco, zmniejsza stany zapalne, a także wzmacnia naczynia krwionośne. Wiśnie chronią naszą cerę przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu spowalniają proces starzenia, działają przeciwzmarszczkowo i intensywnie regenerują. Z kolei zastosowane na włosy, dodają im blasku i zabezpieczają końcówki przed rozdwajaniem się.

🍒Wiśnie na układ krwionośny

Miąższ wiśni zawiera w sobie wysoką zawartość kumaryny, która obniża krzepliwość krwi i dzięki temu chroni przed zatorami oraz zakrzepami. To właśnie z tego powodu owoce wiśni są polecane po przebytych udarach i zawałach, w profilaktyce chorób serca, a także w dolegliwościach naczyniowych. Innymi ważnymi substancjami w wiśniach, które mają pozytywny wpływ na nasz układ krążenia, są m.in. antocyjany, które zwiększają elastyczność naczyń włosowatych i wspomagają produkcję czerwonych krwinek. Według badań antyoksydanty zawarte w wiśniach przedostają się do krwioobiegu, obniżając ryzyko chorób serca i stanów zapalnych.

🍒Wiśnie na układ moczowy

Wysoka zawartość potasu oraz sodu w wiśniach wykazuje działanie moczopędne. Z tego powodu spożywanie owoców wiśni może wspierać wtedy, gdy zmagasz się z trudnościami układu moczowego, m.in. w kamicy nerkowej lub zapaleniu pęcherza. Badania potwierdziły także dużą skuteczność wiśni w walce z dną moczanową. U osób objętych testami nastąpił spadek stężenia kwasu moczowego w osoczu do normalnego poziomu, a także nastąpiło złagodzenie stanów zapalnych wywołanych tą chorobą.

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)