Mapa kłującego brzucha: co oznacza ból na środku, górze, dole i po pokach

Dzisiaj chcę raz a porządnie odpowiedzieć na pytanie, które z pewnością dotyczy wielu z nas – o czym świadczy kłujący ból brzucha na środku, po bokach i na dole. Bo jestem pewna, że każdy z nas doświadczył tego charakterystycznego ucisku niewiadomego pochodzenia.

Przyznam szczerze, że zawsze zastanawiałam się, co takiego moje wnętrzności próbują mi powiedzieć, gdy ból pojawia się w konkretnych miejscach np. na środku. Czy to tylko przypadek, czy może istnieje jakaś ukryta mapa mojego brzucha, którą warto odczytać?

Jeśli i Ty chciałabyś zgłębić tę tajemnicę razem ze mną, to świetnie trafiłaś! W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym obszarom naszego brzucha – od góry po dół, od środka po boki – i postaramy się odkryć, co może on oznaczać. Więc przygotuj ulubioną herbatę, zanurz się w wygodnych poduszkach, bo ruszamy na ekscytującą podróż po tajemniczej krainie kłującego brzucha! Gotowa? To lecimy!

O czym może świadczyć kłujący ból brzucha wzdłuż środka:

kłucie u góry

W górnej części brzucha po środku tam, gdzie serce i żołądek mają swoje miejsce, czasem pojawia się to uciążliwe kłucie, które potrafi namieszać w naszych codziennych planach. Kiedy czuję ten kłujący ból po środku w nadbrzuszu, zazwyczaj głównym podejrzanym jest żołądek. Jeżeli powodem tego kłucia jest np. refluks, to ból ten może promieniować nawet do przełyku i dawać mylne wrażenie kłucia w klatce piersiowej.

kłujący ból brzucha na środku

Z kolei charakterystyczne kłucie brzucha w środkowej części brzucha, w okolicy pępka, może mieć inną przyczynę. Tutaj najczęściej dają o sobie znać jelita. Kłucie często towarzyszy kolkom, czyli nadmiernym rozdęciem naszych kiszek. Kolki to nagłe i bolesne skurcze mięśni jelit, które mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak gaz, nadmiar jedzenia, stres lub infekcje. Kłujący ból brzucha na środku może być także spowodowany przez żołądek. Jest on bowiem rozciągliwy i czasami może dawać o sobie znać również w okolicy pępka.

skurcze na dole brzucha i ból wzgórka łonowego

W tym miejscu znajduje się pęcherz moczowy, który w czasie choroby np. zapalenie pęcherza, może objawiać się charakterystycznym kłuciem. Z kolei kłujący ból wzgórka łonowego może być objawem dolegliwości ginekologicznych lub dużego napięcia mięśni dna miednicy. Jeżeli często czujesz ten rodzaj kłucia, skontaktuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym i opowiedz mu o swoich obawach.

Przyczyny kłującego bólu brzucha po bokach:

ból po lewej stronie

Pod lewym żebrem znajduje się śledziona i w tym miejscu to ona może się dawać we znaki. Z kolei kłujący ból brzucha na dole z lewej strony może być objawem różnych dolegliwości trawiennych, jak np. zespół jelita drażliwego czy nietolerancje pokarmowe.

ból po prawej stronie

Pod prawym łukiem żebrowym zlokalizowana jest wątroba. Jednak tutaj o czym warto pamiętać, wątroba – jako narząd sam w sobie – raczej nie daje symptomów bólowych. Natomiast w tym miejscu może dawać o sobie znać pęcherzyk żółciowy. Z kolei kłujący ból brzucha po prawej stronie na dole najczęściej jest kojarzony z niesławnym wyrostkiem robaczkowym.

Co oznacza kłujący ból brzucha po obu stronach:

kłujący ból brzucha pod żebrami

Po obu stronach brzucha na wysokości żeber mogą dawać znać o sobie nerki. Tutaj także możesz czuć swój nadwyrężony obiadem żołądek. Ponieważ tak, jak pisałam wcześniej, pamiętaj, że jest on w zasadzie woreczkiem, więc gdy wrzucasz do niego jedzenie, ten się rozciąga. W tym miejscy zlokalizowana jest także przepona, która może dawać uczucie kłucia, gdy jesteś w stresie.

kłujący ból podbrzusza

Natomiast kłujący ból brzucha niżej, w okolicy podbrzusza i miednicy, może być spowodowany także przez jajniki. Ten rodzaj bólu rozpozna każda osoba, która chociaż raz cierpiała z powodu okresu lub innych dolegliwości menstruacyjnych. Pamiętaj, że jajniki mogą zakłuć również w innej fazie cyklu, np. podczas owulacji. Tak czy inaczej, warto znaleźć sposób na to, aby złagodzić bolesny okres domowymi sposobami – nie ma co cierpieć!

Kiedy kłujący ból brzucha powinien cię zaniepokoić?

Pamiętaj jednak, że podobnie jak ciepło, ból również może promieniować i dawać się we znaki w innym miejscu, niż to, w którym rzeczywiście coś się dzieje. Ważne dlatego, aby obserwować swój organizm. Czasami przyczyna kłującego bólu brzucha może być niewinna i wynikać ze zbyt dużej porcji makaronu zjedzonego podczas PMS.

Czasami coś na zakłuje i po chwili mija – to naturalne zjawisko wynikające m.in. z pracy jelit lub cyklu menstruacyjnego. Jeżeli jednak ból przeciąga się lub jest nie do zniesienia – koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, aby zadbać o swoje zdrowie.

Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy:

  • Silny, nasilający się ból brzucha
  • Wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza) 
  • Wymioty lub biegunka utrzymujące się dłużej niż 1-2 dni
  • Krew w stolcu lub wymiocinach 
  • Żółte zabarwienie skóry lub oczu
  • Ból promieniujący do pleców
  • Problemy z oddawaniem moczu
  • Znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie
  • Osłabienie, zawroty głowy lub omdlenia

🌿 Zdrowia 🙂

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)