Jak złagodzić bolesny okres domowymi sposobami?

Przez większość dotychczasowego życia nie byłam w stanie zaakceptować tego, jak przebiega okres. Tego, czym jest. Tego, że jest bolesny. Tego, że co chwilę coś brudzę, mimo że bardzo się staram. Nie tolerowałam całej tej okołomiesiączkowej rzeczywistości i darzyłam ją szczerą niechęcią. W dodatku w moim otoczeniu najczęściej słyszałam narrację „my kobiety musimy cierpieć i tak już jest”, a rozmowy o tym, jak złagodzić bolesny okres nawet nie było. Efektem tego wszystkiego było negatywne nastawienie do menstruacji i frustracja, które jedynie dramatyzowały jej przebieg. Właśnie dlatego uważam, że należy głośno mówić o tym, że menstruacja nie musi być udręką. Warto przekazywać sobie informacje o tym, jak złagodzić bolesny okres w domowych warunkach, żeby podnosić swój komfort w tych trudnych dniach.

Trzy na cztery kobiety doświadczają bolesnych okresów

Jestem pewna, że nie jestem w tym odosobniona. Bolesny okres jest powszechny i dotyka ¾ kobiet do 25 roku życia. Młode kobiety często postrzegają ból menstruacyjny jak coś „normalnego”, nad czym trzeba przejść do porządku dziennego. Dodatkowo taka postawa jest wielokrotnie wzmacniana przez rodziny lub środowisko. Przez to rzadko szukają one pomocy lekarskiej lub sposobów na naturalne złagodzenie objawów. A przecież okres nie musi być największą udręką kobiet. Istnieją sprawdzone metody, dzięki którym możemy przynosić sobie ulgę i łagodzić niektóre dolegliwości, a co najważniejsze – dawać sobie więcej luzu w tym i tak wymagającym czasie!

🧡 Po pierwsze i najważniejsze – powiedź komuś!

Pierwszym krokiem, jeśli borykasz się z bolesnym okresem, powinna być konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym. Opowiedz im o niepokojących objawach menstruacji lub swoich wątpliwościach. Ból w czasie menstruacji może czasem sygnalizować inne problemy zdrowotne, dlatego ważne jest, aby wykluczyć ewentualne choroby. Dobrą wiadomością jest to, że wiele przypadków bolesnego okresu wynika z nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy. W takich przypadkach fizjoterapia może znacząco pomóc w złagodzeniu objawów i poprawieniu jakości życia.

Jak złagodzić bolesny okres? Poznaj domowe sposoby:

💚 Dobry człowiek je dobre rzeczy

Jeżeli podczas bolesnego okresu chcesz zjeść chrupki orzechowe i pół czekolady na śniadanie, to w pełni cię rozumiem. Nie będę oceniać! W okolicy miesiączki pojawia się duża ochota na węglowodany, szczególnie słodkości, jednak to właśnie one odpowiadają za spadek energii, nadęty brzuch i wahania nastrojów. Właśnie dlatego dobrym sposobem na to, jak złagodzić bolesny okres, może być dostarczenie swojemu ciału niezbędnych składników, dzięki którym łatwiej mu będzie poradzić sobie z wysiłkiem miesiączkowym i złagodzić objawy. Zadbaj o źródło:

  • żelaza (np. szpinak, pesto z natki pietruszki);
  • potasu (np. sok pomidorowy, banan);
  • cynku (np. pestki dyni lub słonecznika);
  • błonnika (np. otręby, suszone owoce).

💚 Aby złagodzić bolesny okres, nawilżaj się od środka

Nawadnianie się może brzmieć dość banalnie, jednak to wciąż jednej z najlepszych sposobów na to, jak złagodzić bolesny okres. Nie musisz jednak do tego tematu podchodzić z wojskowym zacięciem, stawiając butelkę z wodą na biurku i odliczając, ile już wypiłaś. Z odpowiedniego nawodnienia możesz uczynić prawdziwy rytuał self-care, który będzie cię wspierał podczas menstruacji. Pij dużo i rozpieszczaj się tym, co pijesz. Zrób sobie kurkumowy napar z odrobiną pieprzu i miodu lub jego odpicowaną wersję, czyli golden milk. Możesz przygotować dla siebie także napar z ulubionych ziół, które działają rozkurczowo i łagodząco. Sprawdzaj, jak działają na ciebie poszczególne zioła i wybieraj te, które najbardziej ci smakują lub przynoszą najlepsze rezultaty. Najpowszechniejsze zioła, które pomagają złagodzić bolesny okres to: 

  • szałwia,
  • pokrzywę,
  • rumianek,
  • melisa,
  • dziurawiec. 

💚 Otulaj się ciepłem

Dobrotliwe ciepło jest bardzo przyjemnym sposobem na złagodzenie bolesnego okresu. Można stosować je miejscowo, np. przykładając do brzucha ciepły termofor, który zmniejszy skurcze menstruacyjne i przyniesie ulgę. Ciepło zmniejsza napięcia mięśni, poprawia ukrwienie i zapewnia odrobinę wytchnienia od okresowych dolegliwości. Termofor możesz przykładać nie tylko na podbrzusze, ale także na lędźwie czy uda. Na naturalnym termofor, np, z pestek wiśni, możesz również bezpiecznie usiąść, aby ciepło objęło twoje krocze i mięśnie pośladków. Skuteczne też mogą okazać się ciepłe kąpiele lub prysznice, które będą chwilą odpoczynku i relaksu. Włącz swoją ulubioną muzykę lub podcast, skorzystaj ze świec lub olejków i zafunduj swoim zmysłom odprężającą podróż.

💚 Delikatne ćwiczenia i naturalny ruch złagodzą bolesny okres

Czasami frustracja sięga zenitu i człowiek nie wie już co robić ze sobą, z tym okresem, ze światem. I choć chciałoby się wtedy biec, jak najdalej się da lub wybuchnąć, to ja zalecałabym raczej łagodność wobec siebie i swojego ciała. Nie ma co intensyfikować bodźców i dolegliwości podczas okresu. W trakcie menstruacji nie zawsze masz ochotę na intensywne treningi, ale aktywność fizyczna nadal może pomóc złagodzić ból i poprawić samopoczucie. Postaw na ruch, który przychodzi ci z łatwością. Chodzenie, joga, delikatne rozciąganie. W tej roli świetnie sprawdzi się też taniec. Pobujaj się do jakiegoś chilloutowego, zmysłowego kawałka (mój faworyt: Zubi – Sugar (feat. Anatu)). Odpowiedni ruch może pomóc w redukcji napięcia mięśni dna miednicy i złagodzeniu bólu menstruacyjnego.

Jak złagodzić bolesny okres? Posłuchaj swoich potrzeb i bądź wyrozumiała

Najważniejsze jest, aby słuchać swojego ciała i być wyrozumiałą wobec swoich potrzeb. Twoje ciało potrzebuje więcej wypoczynku w tym okresie, więc nie krępuj się pozwolić sobie na dłuższy sen lub drzemkę w ciągu dnia. Skoncentruj się na relaksujących działaniach, takich jak czytanie ulubionej książki, oglądanie filmów, medytacja czy praktykowanie jogi. Odpoczynek i relaks pomogą Ci zredukować stres, który często pogarsza objawy bolesnego okresu.

Nie chcesz iść na tę imprezę… Jednak nie czujesz się na siłach, by iść w odwiedziny do teściów… Miałaś zaplanowane zakupy, ale obawiasz się, że komuś walniesz po drodze… TO NIE IDŹ! Skup się na tym, czego potrzebujesz, co jest teraz dla ciebie ważne i co przyniesie ci ulgę. Nie czuj się winna z powodu odmowy udziału w pewnych aktywnościach. Zdrowie i dobre samopoczucie powinny być Twoim priorytetem. Bez wyrzutów sumienia i z pełną wyrozumiałością 🙂


o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)