O czym pamiętać używając termoforu przy endometriozie?

Marzec jest miesiącem świadomości na temat endometriozy. Czym jest endometrioza? To niezwykle dotkliwa choroba hormonalno-immunologiczna, która polega na występowaniu tkanki podobnej do endometrium poza jamą macicy. Powoduje ona silny ból podczas okresu, a także poza menstruacją. Pojawia się zatem pytanie, czy termofor na endometriozę jest skuteczny. Razem z Patrycją, która prowadzi bloga EndoDziewczyna, przygotowałyśmy wpis na temat tej choroby oraz sposobu, na przyniesienie sobie ulgi w jej przebiegu. Okazuje się bowiem, że termofor może wspierać komfort osób cierpiących na endometriozę. Badania przeprowadzone w ostatnich latach m.in. w Niemczech i Australii wykazały, że ciepło jest jednym z najczęściej wybieranych domowych sposobów radzenia sobie objawami tej choroby. Ale zacznijmy od początku…

Jakie są objawy endometriozy?

Szacuje się, że obecnie na tę endometriozę, nazywaną także gruczolistością macicy, cierpi aż 2 miliony osób w Polsce. Choroba ta polega na występowaniu błony śluzowej (która zwykle wyścieła tylko ścianki macicy) na innych narządach. Może ona być zlokalizowana na jajnikach, jajowodach, otrzewnej, jelicie, pęcherzu, moczowodach, a nawet przeponie i płucach.

Uwaga! Jeżeli podejrzewasz u siebie endometriozę, nie podejmuj leczenia na własną rękę. Zanim sięgniesz po środki typu termofor, skontaktuj się z lekarzem i opowiedz o swoich objawach!

Jednym z głównych objawów endometriozy jest silny ból. Według badań aż 94% zapytanych osób, chorujących na gruczolistość macicy, odczuwało z tego powodu silne bóle w czasie miesiączki, natomiast 64% skarżyło się na nie również poza menstruacją. Najczęściej jest to ból w obszarze miednicy mniejszej. Długie trwanie w bólu powodować może zaburzenia napięcia mięśniowego, ukrwienia i dotlenienia tkanek. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby wprowadzić do swojej codzienności ćwiczenia ruchowe i relaksacyjne, nastawione na pracę z powięzią oraz zwiększające rozluźnienie i mobilność ciała.

Najczęstsze dolegliwości związane z endometriozą to:

  • przewlekły ból w miednicy mniejszej,
  • bolesny okres,
  • ból podczas owulacji,
  • ból podczas współżycia,
  • bóle krzyża i odcinka lędźwiowego,
  • ból podczas mikcji i defekacji,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • bolesne stosunki,
  • obniżone libido,
  • niepłodność lub zmniejszona płodność,
  • zmieniający się obwód brzucha (endobelly),
  • obfite i długie miesiączki,
  • problemy gastryczne, m.in. zaparcia, biegunki.

Domowy sposób na endometriozę – termofor

Badania z wielu krajów, przeprowadzone w ostatnich latach wykazują, że konwencjonalne strategie leczenia farmakologicznego endometriozy nie zawsze łagodzą wszystkie niepożądane dolegliwości. Z tego powodu większość chorych sięga również po domowe i naturalne sposoby radzenia sobie z jej objawami. Według badań jest to odsetek od 62,5% do nawet 76% badanych. 

Jak złagodzić ból endometriozy? Największym sprzymierzeńcem okazuje się ciepło. To najczęściej stosowana praktyka self-care u osób dotkniętych tą chorobą. Ulgę w endometriozie może przynieść zatem termofor, wykorzystywanie kompresów lub zwykłych butelek napełnionych gorącą wodą. Ta domowa metoda należy do najpopularniejszych sposobów łagodzenia bólu i poprawy samopoczucia wśród osób dotkniętych endometriozą.

Według przeprowadzonej ankiety94,55% osób chorych przyznało, że korzystało z ciepła, np. z termoforów, do niwelowania bólu i innych nieprzyjemnych objawów endometriozy. Ponad 80% tych osób uznało miejscowe stosowanie ciepła, jako pomocne lub bardzo pomocne. A zaledwie 6% zapytanych osób, cierpiących na endometriozę, uznaje tę metodę za nieprzydatną w ich przypadku.

Dlaczego termofor pomaga?

Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzają się, co powoduje dopływ krwi, dzięki czemu substancje odżywcze i tlen są dostarczane do miejsca objętego bólem. Oprócz tego ciepły kompres może pomóc rozluźnić napięte mięśnie i powięzi. Termofor można stosować w obrębie macicy, czyli w okolicach miednicy mniejszej. Ale sprawdzi się również na bolący krzyż i odcinek lędźwiowy, czy np. na spięte barki. Napięcia w górnej części klatki piersiowej przyczyniają się oraz są spowodowane nieefektywnym oddechem, który wpływa na pracę przepony, co ma również odzwierciedlenie w funkcjonowaniu mięśni dna miednicy. Jak złagodzić ból endometriozy z pomocą termofora?

🔥 Ciepły termofor, oprócz efektu rozluźnienia, może pomóc także w dolegliwościach gastrycznych, które są jednym z objawów towarzyszących endometriozie. Miejscowe zastosowanie ciepła wpływa na układ nerwowy, który zajmuje się przesyłaniem bodźca cieplnego, a nie bólowego do mózgu. To również dzięki temu ból może być mniej odczuwalny.

❄ Często w tej chorobie mogą występować stany zapalne. Termofory z pestek wiśni można wykorzystywać na endometriozę także na zimno. Po schłodzeniu w lodówce lub zamrażarce pełnią funkcję zimnego okładu, który również działa przeciwbólowo, łagodzi stan zapalny i zmniejsza obrzęk.

Termofor na endometriozę – o tym należy pamiętać!

Twoje ciało zmaga się z dużym wyzwaniem, dlatego warto podejść do niego z łagodnością i należytą uwagą. Nie stosuj zbyt gorących okładów, aby nie poparzyć swojej skóry (jeżeli korzystasz z Yokompresu, trzymaj się instrukcji użytkowania). Zbyt długie stosowanie termofora może doprowadzić do zwiększenia wrażliwości danego obszaru ciała. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, korzystaj z ciepłego okładu przez maksymalnie 40 minut.

Pamiętaj także, że jeżeli najpierw rozgrzejesz i rozluźnisz wybrany obszar ciała, a potem gwałtownie zabierzesz źródło ciepła, wówczas może dojść do napięcia i zesztywnienia tego obszaru. Aby uniknąć ponownego napięcia powięzi, pozwól termoforowi z pestek wiśni wystygnąć na swoim ciele i delikatnie wytracać temperaturę.

Poza stosowaniem ciepłych termoforów na endometriozę, ważne jest, aby wprowadzić ćwiczenia nastawione na pracę z powięzią (aby nie stała się zbyt sztywna), na zwiększenie mobilności i zakresów ruchu oraz ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutkę uroginekologiczną.

Jak złagodzić ból endometriozy i zadbać o swój komfort

Endometrioza wpływa praktycznie na każdy obszar życia chorej osoby, drastycznie wpływając na jej komfort. Powstaje zatem jedno, zasadnicze pytanie, z którym musi zmierzyć się każda osoba dotknięta tym zjawiskiem: jak złagodzić ból endometriozy w domowych warunkach?

„Każda osoba przechodzi chorobę na swój indywidualny sposób i może mieć inne objawy. Wśród najpopularniejszych można wymienić bóle miednicy mniejszej, bóle w czasie współżycia seksualnego, dolegliwości gastryczne, pogorszenie zdrowia psychicznego czy problemy z zajściem w ciążę. Każdy z nich może druzgocąco zmniejszać komfort życia, a należy pamiętać, że często dolegliwości te się kumulują”

Zobacz cały artykuł na blogu EndoDziewczyna: Jaki wpływ na komfort życia ma endometrioza?

Warto jednak pamiętać, że diagnoza nie jest od razu wyrokiem niepłodności lub ciągłej udręki. Istnieją dobre nawyki i domowe sposoby łagodzenia objawów endometriozy. Waśnie dlatego zachęcamy do świadomego zmniejszania dolegliwości i zapewniania sobie komfortu w przebiegu tej choroby. W tym celu warto zadbać o odpowiednie ćwiczenia oraz dietę. Kolejnym ze sposobów może być Yokompres. To termofor z pestek wiśni w kształcie macicy, który idealnie dopasowuje się do ciała. Rozluźnia i pomaga na dolegliwości podczas okresu.

Powody powstawania tej choroby

Przyczyny jej powstawania nie została do końca poznane. Istnieje kilka teorii, jednak nie na ten moment nie znamy konkretnej odpowiedzi. Specjaliści, jako główną przyczynę powstawania endometriozy uznają nieprawidłową gospodarkę hormonalną. To właśnie z tego powodu może dochodzić do cyklicznego wzrostu i złuszczania się błony, również poza macicą. Powoduje to zwiększenie obfitości krwawienia, ból, a także możliwe ogniska zapalne. Właśnie dlatego osoby chore na endometriozę sięgają po termofory z pestek wiśni, które można wykorzystywać na ciepło (aby rozkurczyć mięśnie), jak i na zimno (aby zmniejszyć stan zapalny). Jednak nie tylko hormony są źródłem tej choroby. Innymi obszarami, które mogą mieć na to wpływ, są m.in. uwarunkowania genetyczne, dysfunkcje układu odpornościowego, a także negatywny wpływ środowiska i kondycja psychiczna.

Metody diagnostyczne

Zanim sięgniesz po termofor na endometriozę pamiętaj, że metody diagnostyczne w przypadku tej choroby to przede wszystkim: wywiad lekarski, badanie ginekologiczne oraz badania obrazowe, m.in. badanie USG przezpochwowe i rezonans magnetyczny. Wskazania do laparoskopii diagnostycznej są tylko wtedy, gdy badania obrazowe nic nie wykazały, a pacjentka ma objawy endometriozy (zalecenia według ESHRE). Należy wspomnieć, że endometrioza na otrzewnej może nie być widoczna w badaniach obrazowych.

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)