Myślę, że gdyby okres polegał tylko na krwawieniu, to nie byłoby z nim aż takiego problemu. W zasadzie to dolegliwości towarzyszące nam podczas okresu powodują, że cierpimy i czujemy się wyłączone z życia przez kilka dni. W dodatku co kobieta to inny zestaw dolegliwości okresowych. U niektórych będzie to wkurzenie, kłujący ból brzucha, potrzeba posprzątania mieszkania oraz zatwardzenie. U innych płaczliwość, rozbicie, brak siły i rozwolnienie. Wszystko zależy od organizmu kobiety, jej diety, stylu życia, kondycji fizycznej i hormonalnej oraz podejścia. Poniżej znajdziesz opis tych typowych i nietypowych objawów związanych z okresem👇.
Okropny nastrój
To chyba najbardziej klasyczny i najczęściej kojarzona dolegliwość towarzysząca okresowi lub pojawiająca się zaraz przed nim (PMS). Wahania nastrojów spowodowane są zmianami poziomu hormonów podczas cyklu menstruacyjnego. To właśnie z tego objawu wzięło się wszystkim znane i jakże krzywdzące „a co ty okres masz czy co?”. Wśród emocjonalnych dolegliwości towarzyszących menstruacji można wymienić:
- nerwowość;
- rozbicie;
- brak zdecydowania;
- rozdrażnienie;
- wycofanie społeczne;
- przytłoczenie;
- problemy z koncentracją i skupieniem uwagi;
- płaczliwość.
Problemy gastryczne
W układzie trawienny znajdują się receptory progesteronu i estrogenu, które wychwytują wahania hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Można więc powiedzieć, że okres bezpośrednio wpływa na pracę jelit i potrafi zagrać na naszych kiszkach. Inną powszechną dolegliwością podczas bolesnego okresu jest wzmożony lub obniżony apetyt, który również może powodować różne dolegliwości gastryczne. W takich przypadkach warto pamiętać, że ciepły termofor pomaga nie tylko na ból, ale także niestrawność czy wzdęcia. Okresowi mogą towarzyszyć:
- rozwolnienie;
- zaparcia;
- wzdęcia;
- ból żołądka;
- częste wizyty w toalecie;
- nieopanowany apetyt;
- niechęć do jedzenia.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ból wszystkiego i skurcze
Podczas okresu mam wrażenie, że przeszłam zderzenie czołowe z tramwajem. Składa się na to ogólne osłabienie, zmęczenie i rozdrażnienie, ale i prawdziwy ból mięśni oraz skurcze. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być niedobór magnezu oraz żelaza. Warto sięgać po pokarmy bogate w te pierwiastki – szczególnie podczas menstruacji. Charakterystyczny dla bolesnego okresu jest także kłujący ból brzucha, a także skurcze, które mogą promieniować z obolałego podbrzusza na plecy, pośladki, pachwiny, uda, drogi rodne etc. To właśnie tak powstał pomysł na mój Yokompres – termofor w kształcie macicy. Idealnie dopasowuje się do ciała, ogrzewając dokładnie te miejsca, w których nas boli. Można z nim leżeć, siedzieć w dowolnej pozycji, a nawet usiąść na takim termoforze.
Pozostałe upierdliwe dolegliwości
To nie wszystkie objawy okresu, bo jak pisałam wyżej – co kobieta to inny zestaw dolegliwości i sposób przechodzenia przez okres. Niektórym kobietom uciążliwe objawy menstruacji towarzyszą tylko co drugi miesiąc, innym dokuczają za każdym razem. Niekiedy dolegliwości trwają tylko dwa pierwsze dni, w innych przypadkach zaczynają się jeszcze przed wystąpieniem krwawienia. Innymi dolegliwościami są m.in.
- wypryski;
- bezsenność;
- ból dziąseł i zębów;
- trudności w wypowiedzeniu swych myśli;
- zawroty głowy;
- częste oddawanie moczu;
- ogólne osłabienie;
- tkliwość piersi;
- wrażliwa skóra.
Niepokojące dolegliwości – kiedy zacząć się martwić
Bądź szczególnie czujna gdy:
- masz wahania cyklu – okres się spóźnia, spieszy, występuje nieregularnie;
- plamisz pomiędzy okresami;
- obserwujesz obfite krwawienie i dużą ilość skrzepów;
- gorączkujesz;
- wymiotujesz;
- nie miałaś okresu od 90 dni;
- krwawisz dłużej niż 8 dni.
Pamiętaj, aby opowiedzieć lekarzowi o wszystkich uciążliwych dolegliwościach, które pojawiają się podczas okresu, szczególnie tych, które cię niepokoją. Możesz także skonsultować się z fizjoterapeutami uroginekologicznymi, którzy pomogą ci zminimalizować niektóre objawy.