3 nieoczywiste objawy menstruacji

Objawy towarzyszące menstruacji potrafią nieźle dać w kość. Jednego miesiąca wszystko jest w miarę OK i bolączki ograniczają się do kilku skurczy w ciągu paru dni. Kolejnego miesiąca jęczę w głos, macica zdaje się wgryzać w kręgosłup, a ja mam nadzieję, że ktoś mnie dobije – w geście litości rzecz jasna! Niektóre dolegliwości podczas okresu są bardzo powszechne. Są to m.in. wzdęcia, zatrzymywanie wody w organizmie, rozdrażnienie wymieszane z płaczliwością i bojowy nastrój. Są jednak mniej oczywiste objawy, które często nie są łączone z cyklem menstruacyjnym. Czy któryś z tych objawów dotyczy ciebie?

🔊Zmiana tonu głosu

Czy wiedziałaś, że krtań zalicza się do drugorzędowych cech płciowych? Ja też nie, a jednak! To, w jaki sposób brzmi nasz głos, zależy nie tylko od genów i uwarunkowań chromosomalnych, a także od poziomu hormonów – w głównej mierze progesteronu oraz estrogenu. Oznacza to, że krtań podlega wpływom hormonalnym – u kobiet zaczynają się one w okresie pokwitania i w dużej mierze zależne są od cyklu menstruacyjnego. Co ciekawe, zaburzenia głosu na tle hormonalnym u kobiet stanowią ok 15% wszystkich dysfunkcji tego narządu.

Na wiele dolegliwości okresowych pomaga ciepły kompres, jednak na zmianę tonu głosu nie pomoże. Dlaczego podczas okresu zdarza nam się skrzeknąć niczym wiedźma😜? Za wszystkie objawy z tej listy odpowiadają wcześniej wspomniane progesteron i estrogen. W okresie przedmenstruacyjnym dochodzi do dysfonii, a mówiąc prościej: zwiększa się przepustowość naczyń krwionośnych, a w błonach śluzowych (jak i w całym organizmie) gromadzi się woda – to wszystko prowadzi do przekrwienia fałd głosowych, czego rezultatem jest obniżenie tonu głosu oraz chrypliwość🧙‍♀️.

🦷 Ból dziąseł

Pamiętasz ten sen, w którym stoisz na środku klasy i nagle zaczynają wypadać ci zęby? Straszna rzecz, która może często śnić się podczas okresu. Ból dziąseł i zębów to jeden z ignorowanych objawów menstruacji, który potrafi nieźle dać w kość i napędzić stracha. W końcu kto lubi chodzić do dentysty i zostawiać u niego kawał wypłaty. Co ciekawe, za bólu dziąseł podczas okresu również odpowiedzialne są hormony.

Dziąsła tuż przed menstruacją stają się nadwrażliwe, delikatne i przeczulone (jak i cała reszta naszego ciała 😛 ). Możesz obserwować zaczerwienienia i opuchliznę. Nawet zbyt twarda skórka chleba może podrażnić dziąsła, które w tej fazie cyklu są silniej narażone na rozwój bakterii. Na szczęście hormony zaczynają zmieniać się wraz z rozpoczęciem menstruacji i po kilku godzinach twoja jama ustna powinna wrócić do normy.

🪶Wypryski i wrażliwa skóra

Ten objaw okresu widać gołym okiem na naszej twarzy. Nagle w ciągu paru dni na policzku lub czole pojawia się jakiś wulkan, który psuje look i humor. To właśnie pod koniec cyklu menstruacyjnego pojawiają się objawy, które sprawiają, że nasza skóra wygląda najmniej korzystnie. I oczywiście w tym przypadku winnymi są estrogen i progesteron. Oprócz wyprysków 42% kobiet skarży się także na tkliwość skóry tuż przed i w trakcie okresu.

Dlaczego objawy skórne pojawiają się przed i w czasie menstruacji? Wynika to ze zwiększonej produkcji sebum. Nasze kanaliki gruczołów łojowych zmniejszają się i nie są na tyle wydolne, aby pozbywać się nadmiaru sebum. To właśnie z tego powodu na skórze zaczynają się pojawiać zaskórniki, wypryski lub intensyfikuje się trądzik. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie rozgrzebywać pryszczoli – choćby nie wiem, jak kusiło!

Czy są to alarmujące objawy menstruacji?

Ogólnie nie! Każdy z tych objawów wynika ze zmian hormonalnych, które maja miejsce w czasie cyklu menstruacyjnego. Tak działają nasze organizmy. Jednak gdy objawy są niepokojące lub gdy prawdziwie uprzykrzają ci życie, pamiętaj aby zgłosić się do specjalistów. Porozmawiaj z endokrynologiem, stomatologiem, kosmetologiem lub dermatologiem, aby złagodzić objawy bolesnego okresu <3 .

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)