Jak przetrwać podróż samolotem podczas menstruacji?

Kilka godzin w samolocie, bez możliwości wygodnego ułożenia się, z łazienką wielkości pralki i ze zmianami ciśnienia, może być prawdziwą torturą podczas menstruacji! A w najlepszym scenariuszu, będzie po prostu bardzo niekomfortowe. W dodatku lot samolotem, szczególnie na długich trasach, może wpłynąć na cykl menstruacyjny i trochę w nim zamieszać. O tym, czy lot samolotem może mieć wpływ na okres, pisałam w innym wpisie na blogu:)

Lot podczas okresu – o czym trzeba pamiętać?

Co jednak zrobić, gdy planujemy lot i wiemy, że w tym czasie będziemy mieć okres? Warto zawczasu przemyśleć parę kwestii, a także zabrać ze sobą kilka przedmiotów, które zapewnią nam wygodę i komfort podczas lotu. Przygotowałam kilka porad jak sprawić, by podróż samolotem podczas menstruacji była jak najmniej uciążliwa.

💺 LOGISTYKA

W pierwszej kolejności pomyśl o tym, co pozwoli Ci przetrwać lot samolotem podczas menstruacji. Podczas odprawy rozważ poproszenie o miejsce w przejściu oraz blisko toalety. Co prawda stracisz widok z okna, jednak będziesz miała ułatwioną drogę do WC. Przepychanie się przez inne osoby lub proszenie co chwilę o zrobienie przejścia, może być kłopotliwe. Szczególnie wtedy, gdy objawem twojej menstruacji jest drażliwość i okropny nastrój, który nie ułatwia wymiany uprzejmości ze współpasażerami. Nie pozwól na to, by twoje usadowienie w samolocie utrudniało ci swobodne korzystanie z toalety, wtedy, gdy potrzebujesz.

Inną kwestią związaną z logistyką jest wybranie luźnego i wygodnego ubrania, które będziesz mogła łatwo zdjąć, gdy zrobi ci się zbyt ciepło. Zmiany ciśnienia i zmęczenie może powodować wahania temperatury. Wybierz rozpinaną bluzę lub sweter, którą z łatwością będziesz mogła z siebie zrzucić, gdy zacznie ci być za gorąco, lub którą będziesz mogła na siebie narzucić, gdy w samolocie zrobi się za chłodno.


To naturalny termofor, zaprojektowany tak, aby ciepło docierało dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz podczas menstruacji 😉 Przekonaj się na własnej skórze ⇣


✈️ HIGIENA

Podróżując samolotem podczas menstruacji, warto mieć ze sobą zestaw interwencyjny, który będzie ratunkiem w nagłych sytuacjach, a także zapewni ci poczucie bezpieczeństwa, że nic nieoczekiwanego cię nie zaskoczy. Weź w bagażu podręcznym mokre chusteczki do higieny intymnej, a także małą butelkę żelu antybakteryjnego, zapakowanego w woreczek strunowy. Te wszystkie przedmioty mogą ci się przydać, gdy w WC nie znajdziesz potrzebnych środków higienicznych.

Podczas okresu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na higienę, ponieważ w tym czasie bardzo łatwo o szybki rozwój bakterii. A powiedzmy to sobie szczerze – w samolotowych toaletach nie zawsze panują sterylne warunki:P Żel antybakteryjny pozwoli ci zachować higienę podczas zmiany podpaski, kubeczka czy tamponu, natomiast mokre chusteczki pomogą ci się odświeżyć. Ważnym elementem jest również sam woreczek strunowy, szczególnie wtedy, gdy śmietnik w toalecie okaże się przepełniony. W awaryjnych sytuacjach możesz spakować do niego zużyte środki higieniczne lub zabrudzoną bieliznę, bez obawy o pozostałe rzeczy w bagażu podręcznym.

🛫 WYGODA

Tutaj pierwszą istotną kwestią są ubrania. Powyżej wspomniałam już o tym, aby zaopatrzyć się w np. bluzę, którą będziesz mogła swobodnie zdejmować i zakładać, gdy poczujesz taką potrzebę, jednak przed lotem samolotem podczas menstruacji należy rozważyć jeszcze inne aspekty. Tak w przypadku spodni, jak i skarpetek oraz bielizny, wybierz takie ubrania, które nie będą cię nigdzie uciskać, ani obciskać. Oczywiście nie mówię tu o specjalnych skarpetkach uciskowych do samolotu, ale o takich elementach garderoby, w których będziesz miała skrępowane ruchy lub których gumka będzie się wżynać w opuchnięte i obolałe ciało. Postaw na swobodę, szczególnie podczas bolesnego okresu.

Druga kwestia to artykuły okresowe. Zastanów się, co sprawi, że będziesz czuła się komfortowo podczas lotu. Może będzie to sprawdzona podpaska z naturalnej bawełny? Tampon, który łatwo wymienisz na inny, nawet w malutkiej toalecie? Kubeczek menstruacyjny, który zapewni ci spokój przez cały lot? A może wygodne majtki menstruacyjne? Nie ma tu sprawdzonego sposobu – środki higieniczne dopasuj do swoich indywidualnych upodobań i potrzeb.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tworzę naturalne kompresy (@yokompresy)

🛬 PROWIANT

Nie wiem jak ty, ale ja podczas okresu muszę mieć pod ręką jakąś przekąskę – szczególnie w podróży. Do samolotu zabierz coś do przegryzienia na wypadek, gdybyś poczuła się słabo lub gdyby po prostu opanowała cię niesamowita ochota na słodkie (tak tez bywa:P). Głód, okres i samolot to może być już trochę za dużo. Wybierz ulubioną czekoladę lub orzeszki, które będziesz mogła przegryzać w trakcie lotu.

Pamiętaj również o dobrym nawodnieniu. Powietrze w samolocie jest suche, a podczas menstruacji bardzo łatwo jest nam się odwodnić. Ja sama podczas okresu często zapominam o tym, aby pić dużo płynów, a to zazwyczaj kończy się bólem głowy i rozdrażnieniem. Bądź ostrożna, jeżeli chodzi o picie alkoholu w samolocie podczas menstruacji.

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)