Czy lot samolotem może mieć wpływ na okres?

Jeżeli szukasz szybkiej odpowiedzi, bo niepokoisz się, że podróż samolotem spowodowała zawirowania w twoim cyklu, to od razu spieszę z informacją – TAK! Lot samolotem, szczególnie ten trwający wiele godzin może u niektórych kobiet przyspieszyć lub opóźnić okres. Możesz również mieć wrażenie, że okres stał się bardziej bolesny albo że stracił na mocy i przechodzisz go lżej niż zwykle.

Dlaczego podróż samolotem może namieszać w cyklu okresowym?

I nie jest to wyłącznie moja obserwacja albo opinia 🙂 Potwierdziły to także badania, w których aktywne stewardessy zgłaszały więcej nieprawidłowości związanych z regularnością okresu. Potwierdza to także dr Gareth Nye, wykładowca fizjologii na Uniwersytecie w Chester, który uzasadnia możliwe zmiany w cyklu miesiączkowym po podróży samolotem, wahaniami hormonów. Wiele procesów naszego organizmu regulowana jest właśnie hormonami, których duża część działa w oparciu o nasz wewnętrzny zegar dobowy. Po locie samolotem, szczególnie na trasach, które trwają długie godziny i obejmują kilka stref czasowych, może dojść do rozregulowania cyklu dobowego, który ma wpływ na cykl miesięczny.

Plamienie po locie samolotem!

Niestety mi również zdarzyło się bardzo nieprzyjemne zawirowanie w cyklu menstruacyjnym, bezpośrednio po locie samolotem. Parę lat temu byłam z mamą na tygodniowych wakacjach w Grecji i przez większość urlopu zmagałam się z różnymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami okresowymi. Wszystko mnie bolało, miałam poczucie, że jestem balonem, dręczyło mnie kiepskie samopoczucie i fakt, że nie mogę w pełni swobodnie cieszyć się wyjazdem. Na szczęście okres minął jeszcze kilka dni przed lotem samolotem, więc zdążyłam się nacieszyć słonecznymi wakacjami. Podróż do domu przeszłam znośnie, jednak zanim jeszcze odebrałam swój bagaż, poczułam, że muszę szybko iść do toalety i sprawdzić, czy wszystko jest ok. I nie myliłam się, okazało się, że po locie samolotem plamiłam przez parę dni, mimo, że niedawno skończył mi się okres.

Podróż samolotem a tabletki antykoncepcyjne

Co ciekawe, osoby stosujące antykoncepcję hormonalną, np. tabletki antykoncepcyjne, są dużo mniej narażone na wahania okresu po lecie samolotem, ponieważ ich cykl menstruacyjny jest regularny i oparty na przyjmowanym leku. A endokrynolog – dr Nicky Keay – zaleca wręcz, aby kobiety, których częścią pracy są częste loty długodystansowe, stosowały doustne pigułki antykoncepcyjne, aby zminimalizować wahania hormonów. Od siebie dodam dodatkowo, że przy takich podróżach należy pamiętać o częstym ruszaniu się, spacerowanie i zmienianiu pozycji, a także warto sięgnąć po skarpetki uciskowe, aby zapobiegać zakrzepicy i opuchliźnie nóg.

Jak przetrwać zmiany cyklu po locie?

Chyba pierwszą i najważniejszą zasadą jest BYCIE PRZYGOTOWANYM! Przygotowanym psychicznie na to, że takie zawirowania w cyklu mogą się zdarzyć, że nie warto panikować, a także, że sytuacja wynika ze zmian w cyklu dobowym i nie musi być niepokojąca. Druga kwestia to przygotowanie ekwipunkowe. A co to znaczy? To znaczy, że do samolotu, a także po wylądowaniu, warto mieć awaryjnie pod ręką swój ulubiony artykuł okresowy, który możemy łatwo zastosować, np. podpaski, wkładki, tampony lub kubeczek.

Innym powodem zmian w cyklu lub sposobu przechodzenia okresu po locie samolotem może być także stres, a konkretniej mówiąc wyższy poziom kortyzolu i adrenaliny w organizmie. Każda podróż samolotem czy to biznesowa, czy wakacyjna jest pewnym nieznanym, który chcąc nie chcąc wzbudza w nas emocje, które również mogą wpłynąć na nasz organizm i cykl menstruacyjny. Dodatkowo lot samolotem może wywołać również jet lag, czyli poczucie zmęczenia, kłopoty z koncentracją oraz trudności z zasypianiem i wybudzaniem się. Dlatego zawsze po podróży samolotem warto zadbać o swój dobrostan i zagwarantować sobie odrobinę oddechu – np. korzystając z naturalnego termofora lub kompresu.

o YOKO

Wymyśliłam, zaprojektowałam i tworzę naturalne termofory z pestek wiśni w idealnym kształcie. Dopasowują się do ciała i przynoszą ulgę dokładnie tam, gdzie trzeba :)